среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ��lepiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe z Sierpc na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na ogrodzenia z Winylu na plot i bramę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także plotki z plastyku na plot i furtkę ze sztachetek tworzy się z skał różnorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kafli o niesymetrycznych układach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie plastikowe z Sierpc z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий