пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie uwydatni projektu trawnika lub kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niesłychanie wysokie, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania okoliczne domy oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzeszki. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Należy mieć na uwadze niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być dosyć trudne.

Nic dobrze nie podkreśli krawędzi trawnika albo kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych terenach, niskie krzewy potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach ewentualnie zastawią gołe wycinki ziemi. Poprawnie uformowany niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie ewentualnie postawne roślinne ploty można uzyskać z gatunków iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy są o wiele bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz należny go obcinać, tymczasem jego metamorfozę Fastigiata Robusta można odłożyć bez pomocy.Będzie ekspresowo kiełkował natomiast uchroni filarowy kształt.

O ile wasz zakamarek jest bardzo ciemny, pożądane byłoby aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre spośród cienioznośnych modelów maja formie o płowych względnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu sugestywne w słońcu, natomiast nawet w śladzie listowie ostają całkiem jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий