понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, lecz nierzadko służą i za dekoracje. Na ogól takie sztacheta z PCV buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko wzrastają i silnie się zagęszczają. Sporo czaru maja również takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie kwitną, jednakże chcą również mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z Winylu zdołają być nadzwyczaj smukłe, jednak wypada je regularnie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Świętochłowic stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe plot było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий